Halılar Neden Yıkanmalı?

Halılar Neden Yıkanmalı?

Halılardaki Mikroskobik Canlılar


Evinizde sadece sınırlı sayıda canlı bulunduğunu mu sanıyorsunuz? Tekrar düşünün. Evinizde aynı zamanda milyonlarca mikroskobik ev toz akarları ve diğer organizmalar barındırmaktadır. Bunların çoğu zararsızdır ve hayatın normal bir parçasıdır, bir kısmı ise zarar verici ve alerji ataklarının oluşumuna sebep olabilirler.

Evinizde en yaygın şekilde bulunan organizmalar ev toz akarlarıdır. Bu mikroskobik canlılar 0.25mm uzunluğundadırlar, cansız deriyle beslenirler ve yataklarda, halılarda ve benzeri yerlerde yaşarlar. Günde ortalama 1-1.5 gr deri döktüğümüze göre evimizi temizlediklerini düşünebiliriz.

Ev toz akarları kendi baslarına zararsızdır ve normal bir yatak 100 binden 10 milyona kadar ev toz akarları barındırabilir fakat polenlerden sonra ev toz akarlarının dışkıları alerjik reaksiyonları en çok tetikleyen unsurdur. Bu dışkı ile direkt kontak cilt tahrişine, solumak ise saman nezlesine ve hatta astım atağına bile sebebiyet verebilir.

Çocuğun ilk yılında yoğun bir şekilde ev toz akarlarına maruz kalması hayat boyu sürecek alerjik problemin oluşumuna sebep olabilir. Bunun tedavisi yoktur ancak semptomlarını giderici çözümleri vardır. Bundan dolayı küçük çocukların olduğu evlerde ev toz akarları seviyesinin kontrol altında bulunması çok daha önemlidir.

Ev toz akarları solucanlar gibi nemli ve tozlu havayı severler, koltuklardaki boşluklar ve yataklarınızın üst kısmındaki lifli kısımlar bu yaratıkların favori saklanma yerleridir. Halılar ve yastıklarda ev toz akarları yüksek konsantrasyonlu bulundukları diğer yerlerdir ve gittikleri her yerde zamanla gerilerinde oldukça fazla bir şey bırakırlar (çalışmalar göstermiştir ki 2 yıllık bir yastığın ağırlığının %10 nunu bu ev toz akarlarının ağırlıkları oluşturmaktadır).

Bu araştırma sonuçlarından da anlaşılacağı gibi insanların evlerinde en çok temas ettiği halıların sağlık açısından potansiyel bir tehlike olduğu gerçeğini anlamak güç değildir. Bunun yanında Türk ailesinin yapısı gereği insanlar halılarını her yıl yıkamak zorunluluğu hissetmektedir. Gerek hızla gelişen apartmanlaşma gerçeği, gerek günümüzde çalışan bayanların çokluğu gerekse Türk insanının değişen sosyoekonomik yapısı halı temizleme işinin bir sektör haline gelmesine sebep olmuştur.

Son yıllarda ciddi manada profesyonel halı temizleme şirketlerinin yanında , sadece para kazanmak adına özellikle oto yıkama servisleri bu işi yapmaya başlamışlardır. Sektör ile ilgili yeterli bilgi, donanım ve teçhizatı bulunmayan bu tür iş yerleri gayri sıhhi şartlar altında bilinçsizce verdikleri hizmetle tüketiciyi zor durumda bırakmakla birlikte Profesyonel halı temizleme şirketlerine bakış açısını da olumsuz yönde etkilemektedirler.Etiketler : ofis temizliği , büro temizliği , inşaat temizliği , fabrika temizliği , okul temizliği , dış cephe temizliği , temizlik şirketleri , temizlik firmaları , istanbul temizlik firmaları , istanbul halı yıkama

Copyright © Ecrin Halı Yıkama Hizmetleri | 0216 370 0810 - Tüm Hakları Saklıdır. seo